Про можливість застосування моноелементов у фільтрах ФГН-120, ФГБ-120 і типу ФГК

У практиці проектування та будівництва технологічних ліній авіатоплівообеспеченія в СРСР була прийнята система гасіння гідроударів із застосуванням гідропневматичних амортизаторів типу ГА- 2 . Багаторічна експлуатація цих систем показала не довговічні і не стабільність роботи ГА- 2 , особливо при мінусових температурах. Крім того , при відключенні споживача палива ( припинення прокачування ) або при виникненні інших джерел гідроударів гідропневматичні амортизатори типу ГА- 2 генерують резонансну розкачку гідросистеми в першій хвилі приблизно на 100 % , другий на 70 % , третій на 50 %.
Описані явища виявлялися і при експлуатації фільтрів ФГН – 120 , фільтруючим блоком у яких була наступна конструкція . Шість чохлів ФГН – 120.20 одягалися на 48 щілинних дисків , що представляють собою в зборі Наджорсткі систему , яку вищевказані гіроудари зруйнувати не могли.
У 1985 році , з метою збільшення грязеємність існуючого фільтра , зниження витрат на трудомісткість його обслуговування , зниження параметра вимивати ™ волокон , Рівненським заводом тракторних агрегатів ( ПО P3TA ) був реалізований перехід на виробництво фільтрів ФГБ – 120 (аналог ФГН – 120 ) , який мав на увазі застосування паперових фільтроелементів типу ЕФБ .
Виходячи з економічної і технологічної доцільності , в першу чергу , були розроблені для застосування в корпусах ФГБ – 120 елементи типу ЕФБ-15/120 , ЕФБ-5/120 , ЕФС-15/120 . Однак заводські , а потім Державні випробування, проведені на ПЗ P3TA і в / ч 25966 , за участю 25 ДержНДІ і Нагі , показали неможливість застосування моноелементов з причини відсутності конструктивної можливості створення елемента необхідної жорсткості. За результатами держвипробувань були прийняті на постачання елементи ЕФБ-15/40 , ЕФБ-5/40 і ЕФС-15/40 , тобто по три елементи в один корпус. Таке конструктивне рішення дозволило підвищити структурний опір до руйнування елемента з 3,5 кгс / см2 до 5,3 кгс / см2 і не суперечило національним стандартам і міжнародним нормам , в яких немає заборони застосування набраних конструкцій фільтроелементів на одну стійку. Моноелементи типу ЕФБ-15/120 , ЕФБ-5/120 , ЕФС-15/120 мають фактичний межа структурного руйнування ДР = 3,7 кгс / см 2 . Вимоги національного стандарту – АР = 3,5 кгс / см 2 , міжнародні вимоги – ДР = 3,2 бар . Необхідно вказати , що гранично допустимий експлуатаційний межа перепаду тиску , прийнятий в даний час в РФ , становить не більше ДР = 1,5 кгс / см 2 . Організацію потоку палива і динаміку дії гідроудару у фільтрах ФГН , ФГБ і ФГК – 120 можна представити в наступному вигляді. Фільтраційний блок з фільтроелементами ФГН – 120.20 в фільтрі ФГН – 120 , являє собою жорсткий набірний моноблок щілинного принципу організації потоку палива при фільтрації і направляє рідина спочатку по щілинах дисків уздовж фільтрувального матеріалу , а потім організується розподілене перпендикулярне напрямок потоку . Головним недоліком описаної конструкції є мала ( 4,12 м2) поверхню фільтрації , тобто мала грязеемкость . Наступний недолік – вимиваемость волокон. Сама природа тканинах , нетканих термоскріплених і склеєно – плакованих матеріалів на увазі неоднорідне скріплення окремих волокон і , як наслідок , спостерігається їх вимивання потоком палива з об’єму фільтрувального матеріалу . У процесі експлуатації технологічного персоналу необхідно в будь-яких погодних умовах , виробляючи заміну елементів , проводити набір фільтрочехлов на 48 щілинних дисків. При цьому , дуже велика ймовірність неточною установки отвори дика, щодо отвору чохла , можливі механічні пошкодження матеріалу чохлів металевими дисками , величезною кришкою корпусу при його фільтропакета і невідповідність заданої тонкощі фільтрації фактичним параметрам. Як наслідок необхідність утримання високваліфіцірованний і натренованого технологічного персоналу . Конструкція фільтраційного блоку з фільтрое – лементами типу ЕФБ або ЕФС у фільтрах ФГБ – 120 і типу ФГК , являє собою або один моноелемент , або набірний моноблок елементів , фільтрувальна перегородка яких виконана у вигляді багатопроменевої зірки . Потік фільтрату в такій конструкції спрямований практично перпендикулярно фільтрувальної шторі .
Головним достоїнством описаної конструкції є значна ( 7,65 м2) поверхню фільтрації , тобто велика грязеемкость . Вимиваемость волокон в паперових елементах ЕФБ-15/40 , ЕФБ-5/40 знижена практично до 2-4 шт. на літр , а в елементах типу ЕФС відсутня за визначенням .
Застосування фільтроелементів типу ЕФБ і ЕФС у фільтрах ФГН – 120 , ФГН – 60 вимагає разової закупівлі та встановлення комплекту дисків перехідників в кількості 2 штук , які встановлюються в корпус фільтра на всю подальшу експлуатацію і ремонту або обслуговування вони не підлягають. У фільтрах ФГБ – 120 або в фільтрах типу ФГК комплектів дисків перехідників не потрібно, тому ці корпуси виконані під застосування фільтроелементів типу ЕФБ і ЕФС . У фільтрах ФГН – 120 , ФГН – 60 в процесі переходу від застосування чохлів ФГН – 120.20 на застосування фільтроелементів типу ЕФБ і ЕФС технологічному персоналу необхідно:
видалити стару начинку корпусу ;
зачистити корпус фільтру;
встановити на стійку фільтра гумову прокладку ;
встановити нижній диск перехідник
розкрити пакувальну коробку з фільтроелемен -тами типу ЕФБ або ЕФС ;
встановити елементи на стійку фільтру;
встановити верхню диск перехідник ;
встановити верхню прокладку ;
штатним притискним пристроєм стиснути прокладки елементів зусиллям не більше 1,1 кгс (зусилля контролювати по динамометричні ключі ) ;
встановити кришку корпусу і загерметизувати корпус по фланцю